Grupa II – 26.05.2020 - Marta Król
Temat: Guitar riff – co to jest? Jak grać? Rozwój biegłości palców. Doskonalenie czytania i grania tabulatury gitarowej. Utrwalenie zadanych ćwiczeń na gitarę.
Dzień dobry gitarzyści
Na poprzednich zajęciach zostało wyjaśnione pojęcie tempa i nazwy tempa w języku włoskim. Terminy te są bardzo potrzebne przy wykonywaniu utworu. Teraz przejdźmy do naszych ćwiczeń i wprawek na gitarę. Na pewno po nich macie paluszki gotowe do gry dzisiejszego tematu. Omówimy dziś i przegramy temat riffów. Co to jest? Guitar riff, czyli riffy gitarowe - to melodyczne frazy grane na gitarze, które są chwytliwe i niezapomniane. Są to muzyczne „haki”, a najlepsze są natychmiast rozpoznawalne nawet czasami od pierwszej nuty.
Natomiast, żeby zagrać riffy prawidłowo należy pamiętać o rozegraniu się.
Teraz przechodzimy do załącznika riff 1, wszystkie wskazówki znajdziecie w załączniku.
Pozdrawiam Was serdecznie, dla przypomnienia mój adres to m.krol@palacmlodziezy.lodz.pl lub Messenger.
Grupa II – 12.05.2020 - Marta Król
Temat: Bicie klasyczne – doskonalenie biegłości palców. Ćwiczenia i wprawki na wybranych utworach na gitarę. Doskonalenie czytania i grania tabulatury gitarowej. Poznajemy podstawowe oznaczenia tempa.
Dzień dobry,
Temat lekcji to: Bicie klasyczne – doskonalenie biegłości palców. Ćwiczenia i wprawki na wybranych utworach na gitarę. Doskonalenie czytania i grania tabulatury gitarowej. Poznajemy podstawowe oznaczenia tempa.
Proszę w dalszym ciągu doskonalić utwór pt.: „Różowa Pantera” – kto już umie grać utwór w wolnym tempie może je powoli przyspieszać.
Tempo, tempo, a co to jest?
Tempo to inaczej agogika w muzyce – jeden z elementów dzieła muzycznego, oznaczający, jak szybko utwór ma być wykonany. Tempo może być szybkie lub wolne, lub umiarkowane. Kompozytorzy i muzycy używają na określenie tempa włoskich nazw. Tempo można wyznaczyć za pomocą urządzenia zwanego metronomem.
Najczęściej stosowane tempa i ich włoskie nazwy to:
Tempa wolne:
- largo – szeroko, bardzo powoli
- lento – powoli, wolno
- adagio – wolno, powoli
- grave – poważnie, ciężko, wolno
tempa umiarkowane:
- andante – z wolna, w tempie spokojnego kroku
- moderato – umiarkowanie
- allegretto – dość żywo ( nieco wolniej niż allegro)
tempa szybkie:
yła teoria, teraz praktyka Przechodzimy teraz do bicia klasycznego. Na początek rozgrzewka załącznik „ćwiczenia i wprawki” wykonujemy je w jednym tempie, najpierw tempo largo, czyli bardzo powoli. Dźwięki muszą być dobrze słyszalne. Lewa ręka, ważne palcowanie, jak 1 w tabulaturze to palec wskazujący, jak 4 w tab to palec mały. Bardzo proszę na to zwracać uwagę. Kolejne ćwiczenia są w załączniku „ćwiczenie 2″. Proszę przegrać ćwiczenia od A do E. Prawa ręka gra naprzemiennie pierwszy, drugi palec.
Przejdziemy teraz do riifów (krótkie zwroty rytmiczne) dzięki nim rozwijamy umiejętność szybkiego czytania i grania tabulatury gitarowej. Załącznik „blues riffy”.
Mam nadzieję, że wasze palce po dzisiejszych zajęciach są rozbiegane
Pozdrawiam Was serdecznie, dla przypomnienia mój adres to m.krol@palacmlodziezy.lodz.pl lub Messenger.
Grupa II – 05.05.2020 - Marta Król
Temat: Doskonalenie utworu pt.: „Różowa Pantera” – praca nad rytmem i dynamiką. Ćwiczenia i wprawki doskonalące technikę legato i arpeggio.
załącznik - zobacz
Najczęściej stosowane określenia dynamiczne to:
- ppp pianissimo possibile- możliwie najciszej
- pp pianissimo – bardzo cicho
- p piano- cicho
- mp mezzo piano – na wpół cicho, prawie cicho
- mf mezzo forte – prawie głośno
- f forte- głośno
- ff fortissimo – bardzo głośno
- fff fortissimo possibile – możliwie najgłośniej
Stopniowa zmiana dynamiki to:
- crescendo (cres.) < coraz mocniej
- descrescendo (decres.) > coraz słabiej
- diminuendo (dim.) > stopniowe przyciszanie dźwięków
Grupa II – 28.04.2020 - Marta Król
Temat: Majówkowe granie – gramy znane melodie w tabulaturze gitarowej.
Dzień dobry Gitarzyści
Dzisiejszy temat zajęć dla grupy 2 to: Majówkowe granie – gramy znane melodie w tabulaturze gitarowej. Rozczytajcie bardzo znany utwór z filmu z 1963 roku pt.: „Różowa Pantera” – mam nadzieję, że podczas rozczytania utworu spędzicie miłe chwile. Utwór jest w metrum 4/4, czyli liczymy do czterech. Należy zwrócić uwagę na wartości rytmiczne.
Drugi utwór to „El Lago De Los Cisnes” – kompozytorem jest Piotr Czajkowski z utworu pt.: „Jezioro Łabędzi”. Utwór jest w metrum 4/4, czyli liczymy do czterech. Zapraszam na stronę w celu odsłuchania utworu:
https://www.youtube.com/watch?v=CYFUiYoYPbg
załącznik 1 – zobacz
załącznik 2 - zobacz
Kto nie pamięta chwytu gitarowego to proszę pobrać aplikacje na telefon 3000 Chords.
Pamiętajmy również o ćwiczeniach arpeggio, które mają za zadanie doskonalić waszą biegłość palców. Polecam pobranie aplikacji na telefon Arpeggio Pattern: Guitar tool.
Czekam również na filmiki
Zapraszam Was do systematycznej i aktywnej gry na gitarze. Po wykonanym w/w zadań proszę o informację, że otrzymaliście i wykonaliście zadanie na adres - m.krol@palacmlodziezy.lodz.pl lub na Messengera
Pozdrawiam serdecznie
Grupa II – 20-25.04.2020 - Marta Król
Temat: Zadania muzyczne.
Gitarzyści!
W tym tygodniu przygotowałam dla poszczególnych grup zadania muzyczne na gitarę, opis gry danego utworu znajduje się w załączniku:
- dla grupy 2 – Utrwalenie gatunku muzycznego – blues. Doskonalenie stylu. Jak grać bluesa na gitarze? Podstawowe rytmy bluesa.
załącznik - zobacz
Zapraszam Was do systematycznej i aktywnej gry na gitarze. Po wykonanym w/w zadań proszę o informację, że otrzymaliście i wykonaliście zadanie na adres: m.krol@palacmlodziezy.lodz.pl.
Pozdrawiam serdecznie
Grupa II – 14-18.04.2020 - Marta Król
Temat: Blues – ćwiczenia.
Gitarzyści!
W tym tygodniu przygotowałam dla Was ćwiczenia:
- Blues – gatunek muzyczny oraz forma muzyczna. Zapoznanie się ze stylem. Jak grać bluesa na gitarze?
W załączniku znajdziecie melodie, które przybliżą Wam ten gatunek muzyczny:
załącznik
Grupa II – 06-10.04.2020 - Marta Król
Temat: Ćwiczenia.
Drodzy Gitarzyści!
Zapraszam do zapoznania z materiałami, które doskonalą grę na gitarze. Rozczytujemy utwory w tempie wolnym, doskonalimy technikę legato. Po wykonanym w/w zadań proszę o informację, że otrzymaliście i wykonaliście zadanie na adres m.krol@palacmlodziezy.lodz.pl.
Materiały: Andantino in C by Matteo Carcassi
Materiały: Ferdinando Carulli – etude in A minor
Materiały: walc Carulli
Grupa II – 30.03-04.04.2020 - Marta Król
Temat: Ćwiczenia
Witajcie gitarzyści
Proszę o rozczytanie załączonych ćwiczeń oraz utworów muzycznych na gitarę. Zaczynamy od tempa wolnego, zwracamy uwagę na poprawne palcowanie prawej i lewej ręki. Stosujemy technikę legato, czyli wszystkie dźwięki muszą być płynne i połączone ze sobą. Po wykonanym w/w zadań proszę o informację, że otrzymaliście i wykonaliście zadanie na adres m.krol@palacmlodziezy.lodz.pl
Materiały - ĆWICZENIA, SUPERCALI, SKALE
Materiały - ARPEGGIO
Materiały - OJCIEC CHRZESTNY, WE ARE THE CHAMPION
Powodzenia!