Grupa II – 24.06.2020 - Małgorzata Urbaniak-Wawrzyniak
Temat: „Opowieści niezwykłe”.
Moi drodzy, tym razem tematem naszych zajęć będą „Opowieści niezwykłe”.
Niech inspiracją do powstania Waszych prac będzie obraz szwajcarskiego artysty Paula Klee pt.: „Magiczne rybki”. Obraz przedstawiający zbiornik z pływającymi rybkami może wydawać się sceną z niezwykłego snu. W środku obrazu znajduje się zegar w siatce. Widać również rośliny, dziwne postacie i wazony z kwiatami. Paul Klee połączył ze sobą różne przedmioty i stworzył własną opowieść niezwykłą. Spróbujcie wymyślić swoją historię z przedmiotami, zwierzętami lub ludźmi.
Materiały plastyczne: pastele, farby, kredki, kartony – format A4 lub A3.
Technika: malarstwo, rysunek, techniki mieszane.
Przed przystąpieniem do pracy proszę zapoznać się z materiałami.
Zdjęcia wykonanych prac możecie przesłać na adres: m.urbaniak-wawrzyniak@palacmlodziezy.lodz.pl
Zbierajcie prace do teczki, aby przynieść je do pracowni kiedy znowu rozpoczną się zajęcia stacjonarne.
Pozdrawiam i życzę miłej pracy.
Praca Paula Klee, pt.: „Magiczne rybki”:
Praca Paula Klee, pt.: „Statek przygód”:
Praca Marca Chagala , pt.: „Ja i wieś” oraz „Panna Młoda”:
Przykładowe prace uczestników:
Grupa II – 10.06.2020, 17.06.2020 - Małgorzata Urbaniak-Wawrzyniak
Temat: Rysunek studyjny chmur.
Moi drodzy, czy obserwowaliście kiedyś płynące po niebie chmury? W zależności od pogody, od światła, od pory dnia, w nieustającym ruchu zadziwiają swoimi fantastycznymi kształtami. Nadchodząca burza może całkowicie odmienić niebo, kłębiące się chmury rozświetlane błyskawicami tworzą wspaniały, groźny spektakl.
Narcisse Virgilio Díaz de la Peña (1807 – 1876) francuski malarz pochodzenia hiszpańskiego, malował nastrojowe pejzaże z charakterystycznymi chmurami. Ulubionym jego motywem był las Fontainebleau. W swoich obrazach mistrzowsko operował światłem. Kompozycję kształtował za pomocą gry światła i cienia potęgując efekt dramatyzmu lub tajemniczości.
Spróbujcie pokazać piękno chmur i oddać ich różnorodność. Przed przystąpieniem do pracy proszę zapoznać się z materiałami.
Materiały plastyczne – ołówki, czarne kredki lub węgiel, kartony – format A4 lub A3. Technika – rysunek.
Zdjęcia wykonanych prac możecie przesłać na adres: m.urbaniak-wawrzyniak@palacmlodziezy.lodz.pl
Zbierajcie prace do teczki, aby przynieść je do pracowni kiedy znowu rozpoczną się zajęcia stacjonarne.
Pozdrawiam i życzę miłej pracy.
Film – Kurs rysunku – Chmury: https://www.youtube.com/watch?v=tMRXeoahboY
Film – Sketching Lightning and Clouds (materiał w języku angielskim): https://www.youtube.com/watch?v=jyB-tm9e6Qk
Przykłady prac: Narcisse Virgilio Díaz de la Peña – „Burzowy krajobraz”: https://artsandculture.google.com/asset/stormy-landscape-narcisse-virgilio-diaz-de-la-pena/uQGCain8lyccVw
Narcisse Virgilio Díaz de la Peña – „Burza”: https://artsandculture.google.com/asset/the-storm-narcisse-virgile-diaz-de-la-pe%C3%B1a-french-1807-1876/4QEpA-zLIGp9vw
Narcisse Virgilio Díaz de la Peña – ” Nadciągająca burza”: https://www.wikiart.org/en/narcisse-virgilio-diaz/approach-of-a-thunderstorm-1871
Narcisse Virgilio Díaz de la Peña – „Nadciągająca burza”:
Grupa II – 27.05.2020, 03.06.2020 - Małgorzata Urbaniak-Wawrzyniak
Temat: Las.
Moi drodzy, tym razem zainspirujcie się lasem. Przypomnijcie sobie jak wygląda, jak pachnie i jak brzmi. Las jest miejscem do życia dla niezliczonej liczby gatunków roślin i zwierząt. Poszczególne warstwy lasu pełnią odrębną rolę, zamieszkują je różne organizmy, a jednak przenikają się wzajemnie, żyjąc w symbiozie. Pokażcie bogactwo lasu, różnorodność gatunków drzew i krzewów, rozmaitość ich form i kształtów. Spróbujcie namalować światło przebijające przez gałęzie i pokazać szczególny charakter tego miejsca.
Materiały plastyczne – pastele, farby, kredki, kartony – format A4 lub A3. Technika – malarstwo, rysunek, techniki mieszane. Zdjęcia wykonanych prac możecie przesłać na adres: m.urbaniak-wawrzyniak@palacmlodziezy.lodz.pl Zbierajcie prace do teczki, aby przynieść je do pracowni kiedy znowu rozpoczną się zajęcia stacjonarne. Pozdrawiam i życzę miłej pracy. Przykładowe prace mistrzów malarstwa: Józef Chełmoński – „Droga w lesie”: Claude Monet – „ Dąb Bodmera w lesie Fontainebleau”: Paul Cézanne – „Wnętrze lasu”: Referencje fotograficzne:
Przykładowe prace uczestników:
Grupa II – 06.05.2020, 13.05.2020 - Małgorzata Urbaniak-Wawrzyniak Temat: Międzynarodowy Konkurs Plastyczny on – line ANTYCOVID, Białoruś.
Moi drodzy, zapraszam do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym on – line: „ANTYCOVID”. Konkurs jest organizowany przez placówkę wychowania pozaszkolnego na Białorusi. „Pomyśl o zdrowiu za pomocą sztuki” – tak organizatorzy sformułowali temat konkursu.
Zachęcają nas do zastanowienia się, jak możemy uniknąć zarażenia koronawirusem, w jaki sposób się chronić, jakie środki podjąć by przeciwdziałać zagrożeniu. Narysujcie lub namalujcie jak wyobrażacie sobie takie działania.
Obejrzyjcie prace profesjonalnych artystów. Temat walki z wirusem stał się inspiracją dla wielu ludzi zajmujących się sztuką, powstają plakaty, murale, rysunki satyryczne, informacyjne, pastisze (artystyczne przeróbki arcydzieł malarstwa).
Format i sposób wykonania prac jest dowolny, można łączyć różne techniki.
Konkurs trwa do 24 maja 2020 roku. Więcej informacji dostępnych jest na Facebooku Pałacu Młodzieży - zobacz Plakat konkursu: zobacz
Wykonane prace prześlijcie na adres: m.urbaniak-wawrzyniak@palacmlodziezy.lodz.pl
Powodzenia i życzę miłej pracy
Murale artystów z całego świata: https://natemat.pl/304909,koronawirus-street-art-mural-natemat-pl-wsrod-najlepszych-na-swiecie oraz https://www.theguardian.com/world/gallery/2020/apr/06/coronavirus-street-art-in-pictures Prace artystów z międzynarodowej wystawy w Chinach: “OVERCOMING THE EPIDEMIC” INTERNATIONAL WEB CARTOON EXHIBITION.: http://www.redmanart.com/en/
Grupa II – 29.04.2020 - Małgorzata Urbaniak-Wawrzyniak
Temat: Rysunki zwierząt.
Moi drodzy, tym razem zachęcam was do wykonania rysunków zwierząt. Robiliśmy już rysunki studyjne detalu roślinnego i przedmiotów. Macie doświadczenie w rysowaniu bryły i kładzenia waloru. Rozpocznijcie od konturu zwierzątka, a następnie narysujcie detale. Starajcie się znaleźć odpowiednią kreskę do pokazania faktury futerka. Wykorzystajcie światłocień do zbudowania bryły zwierząt. Pamiętajcie o zachowaniu proporcji. Jeśli macie w domu zwierzęta mogą być one waszymi modelami, jeśli nie – skorzystajcie z podanych przykładów rysunków i filmów.
Materiały plastyczne: ołówki HB, B, 2B, 3B, czarna kredka, węgiel, kartony – format dowolny (preferowany rozmiar A4 lub A3).
Zdjęcia wykonanych prac możecie przesłać na adres: m.urbaniak-wawrzyniak@palacmlodziezy.lodz.pl
Zbierajcie prace do teczki, aby przynieść je do pracowni kiedy znowu rozpoczną się zajęcia stacjonarne. Miłej pracy.
Przykładowe prace współczesnych twórców: https://pl.pinterest.com/domwaw/zwierzeta-rysunek/
Film ilustrujący jak rysować futro (materiał w języku Angielskim): https://www.youtube.com/watch?v=E3zfa2asUEc
Zbiór szkiców referencji anatomicznych (materiał w języku Angielskim): https://pl.pinterest.com/chrischiles89/animalmisc-proportions/
Prace mistrzów: Rembrandt van Rijn: http://www.rembrandtpainting.net/rmbrndt_selected_drawings/lion.htm https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rembrandt_Harmenszoon_van_Rijn_-_An_Elephant,_1637_-_Google_Art_Project.jpg
Leonardo da Vinci: http://www.artchive.com/artchive/L/leonardo/leonardo_cats.jpg.html
Grupa II – 15.04.2020, 22.04.2020 - Małgorzata Urbaniak-Wawrzyniak Temat: Kwiat dziełem doskonałym – malarstwo.
Moi drodzy, rozpoczęła się wiosna, czas w którym przyroda budzi się do życia. Pokażcie piękno kwitnących kwiatów w ogrodach, na drzewach, krzewach i łąkach. Namalujcie kwiaty nie tylko te o wyszukanych formach, ale spróbujcie zobaczyć urokliwość małych, skromnych kwiatków na łąkach czy trawnikach. Pokażcie całą złożoność i różnorodność kwiatów.
Możecie malować farbami, pastelami, łączyć techniki. Format prac A4, A3 lub większe.
Zanim zaczniecie, obejrzyjcie prace naszych uczestników i zdjęcia kwitnących kwiatów.
Powodzenia i owocnej pracy. Zdjęcia wykonanych prac możecie przesłać na adres: m.urbaniak-wawrzyniak@palacmlodziezy.lodz.pl
Zbierajcie prace do teczki, aby przynieść je do pracowni kiedy znowu rozpoczną się zajęcia stacjonarne. Miłej pracy.
Przykładowe prace uczestników i referencje fotograficzne - zobacz
Grupa II – 01.04.2020, 08.04.2020 - Małgorzata Urbaniak-Wawrzyniak Temat: Rysunek studyjny przedmiotu – rysunek z natury.
Moi drodzy narysujcie dowolnie wybrany przedmiot starając się poprawnie przedstawić jego kształt i proporcje. Poszukajcie w swoim otoczeniu rzeczy, które mają interesujące i nietypowe kształty. Postarajcie się ustawić obiekt w stałym oświetleniu, tak żeby nie zmieniało się one podczas wykonywania rysunku. Zacznijcie od uchwycenia proporcji obiektu za pomocą możliwie najprostszych kształtów, stopniowo przechodząc do detali. Wykorzystajcie światłocień do podkreślenia bryły rysowanego obiektu.
Materiały plastyczne: ołówki, suche pastele lub węgiel, kartony – format dowolny.
Zdjęcia wykonanych prac możecie przesłać na adres: m.urbaniak-wawrzyniak@palacmlodziezy.lodz.pl
Zbierajcie prace do teczki, aby przynieść je do pracowni kiedy znowu rozpoczną się zajęcia stacjonarne.
Miłej pracy.
Referencje: Przykładowe prace współczesnych twórców: https://www.pinterest.es/domwaw/martwa-natura-przedmiot/
Film ilustrujący pracę artysty: https://youtu.be/Pbfid4MlWNE
Grupa II – 01.04.2020, 08.04.2020 - Małgorzata Urbaniak-Wawrzyniak Temat: Widok z okna – malarstwo z natury lub wyobraźni.
Moi drodzy spróbujcie namalować widok z okna. Może to być widok z waszego okna lub praca całkowicie z wyobraźni. Ważne, aby prace pokazywały przestrzeń w kilku planach. Barwy ciepłe stosujcie na pierwszych planach, skalę barw zimnych na dalszych. Stopniując na obrazie intensywność kolorów uzyskujemy iluzję przestrzeni czyli perspektywę powietrzną.
Materiały plastyczne: pastele lub farby, kartony – format dowolny.
Zdjęcia wykonanych prac możecie przesłać na adres: m.urbaniak-wawrzyniak@palacmlodziezy.lodz.pl
Zbierajcie prace do teczki, aby przynieść je do pracowni kiedy znowu rozpoczną się zajęcia stacjonarne.
Miłej pracy.
Więcej informacji, referencje fotograficzne i przykłady prac mistrzów: zobacz